I první položka této stránky zůstává v padesátých létech. Dokonce je pravděpodobné, že muž v popředí je onen legendární pan Pičman.
Horší rozhodování v dataci však nastoluje snímek druhý. Vedle zřetelného zobrazení objektů při vyústění štol Dolního Dlouhého tahu je zde zachycena i budova stoupy (později elektrárny), která se, při porovnání s následující dvojicí pohledů, nepochybně hlásí k datování ještě staršímu. Orientačně by snad mohl posloužit údaj, podle kterého měl 27 srpna 1899 měl „Pochwerk“ (drtírna rudy) sloužící Dolnímu Dlouhému tahu vyhořet. Možno tak předpokládat, že budova stoupy byla při obnově mírně zmodernizována.
A stále ještě kauza „Pičman“ – pouze jsme nad věcí získali patřičný nadhled. Samozřejmě že v dobách kolorovaných pohlednic tato místa ještě neměla potuchy o panu Pičmanovi a zřejmě ani o budoucí elektrárenské kariéře celého objektu. Zde zobrazená realita spíše mluví ve prospěch již zmíněné drtírny rudy. Zároveň si můžeme i ujasnit polohu výše uvedené provozní budovy (červená střecha cca uprostřed) a vyústění štoly Dolního Dlouhého tahu. Technologická provázanost obou výrobně ekonomických jednotek je pak zcela zřejmá zvláště z levého vyobrazení. Barevná pohlednice byla uchvácena mašinérií poštovního úřadu ve Stříbře v roce 1910, černobílá pak datována není.
Prodloužením vycházky po proudu řeky by nás cesta od „Pičmana“ zavedla po několika minutách pohodlné chůze k dalšímu zastavení. Stanuli bychom ale bohužel na opačném břehu, nežli ležel objekt našeho zájmu. Naštěstí tu však existovala jakási visutá lávka, která problém přírodní překážky řešila. (Dnes zde máme lávku novou, které se údajně přezdívá „Zíkova“.) Pokud jsme již tedy vstoupili na levý břeh, byla tu možnost vrátit se kousek proti proudu a pozorovat vodu, přepadávající přes jez nebo proudící do náhonu. Náhon by dosti dlouhý a na jeho konci opět kralovala malá vodní elektrárna, taktéž kdysi ve službách místních dolů (viz dále). Jinak bylo možno v místě narazit na mnou nedefinovatelný počet domků (jeden nebo dva?). Celá lokalita bývala a je známa pod přízviskem „U Hamru“, což zřejmě pramenilo ze skutečnosti, že i zde kdysi pracovala drtírna rud. V případě Hamru se vliv přehrady Hracholusky doopravdy projevil, zvláště pak při maximálním stavu hladiny. Přesto však jsou zbytky jezu, náhonu i budov stále zřetelné. Barevný snímek zachycuje stav v tomtéž místě dne 27. dubna 2008.
obr.1274 (1900) obr.1275 (1938-45)
K diapozitivu „Bobík a komín“ se muzejní archiv vyjadřuje slovy: „V Hamru 1900.“ Jedná-li se skutečně o uvedenou lokalitu mohli bychom připojit poznámku čerpanou z kroniky „Mies 1877 - 1945“ (Wilhelm Weschta, Dinkelsbühl 1971), kde se na straně 93 pod heslem „Ruinen“ uvádí přibližně následující: „V roce 1916 koupil butovský mlynář Röhling komín bývalé drtírny rudy U Hamru, který byl ozdoben perlíkem a želízkem. Po zboření komína zbyly jen jako ruiny obvodové zdi drtírny. Zachována zůstala strojovna turbiny a kompresoru, sad a obytný dům.
K darování pohlednice „Bunker b. Mies i. Sudetengau“ snad není třeba obšírného komentáře. Ve vztahu k této konkrétní stránce je na ní zajímavé levé dolní políčko, na kterém máme zachycenu právě partii s domky „U Hamru“. Rámcově se nám podaří i obrázek datovat, neboť jeho patřičným zvětšením objevíme…hle…z okénka podkrovní světničky visí prapor se známým symbolem dramatických dějů let třicátých a první poloviny let čtyřicátých. Mimo to by v dobách první republiky bylo fotografování pevnostní linie takříkajíc „vo kriminál.“
obr.1276
obr.1277
A pokud by nás U Hamru ještě neopouštěly síly a chuť k poznávání, určili bychom si za nejzazší bod našeho putování po proudu řeky další vodní dílo, v tomto případě spíše jen „dílko“ – malou elektrárničku na levém břehu Mže, jen několik stovek metrů pod Hamrem. K tomuto objektu se nám však bohužel dosud nepodařilo zjistit jakékoli údaje. Z okrajové zmínky se můžeme jen dohadovat o návaznosti na místní důlní činnost, fotografii by pak bylo možno považovat za produkt let dvacátých (stol 20.).
Dalším obrázkem zaměříme svoji pozornost směrem zcela opačným. Na říčce Úhlavce stával a dosud stojí mlýn známý dříve jako Obecní mlýn. Z vyprávění pamětníků jsem pochopil, že v objektu bylo zároveň provozováno i pohostinství, pročež se tato místa stala oblíbeným cílem nedělních vycházek stříbrských občanů. K přiblížení atmosféry takových výletů cituji pamětnickou vzpomínku „…my kluci jsme dostali limonádu a chléb namazaný sádlem, táta si dal pivo…a pak se šlo domů.“ Z četných dochovaných fotografií lze usoudit, že oblíbenost místa lákala i k pořádání různých akcí, počínaje divadelními představeními, přes tělovýchovné slavnosti typu „spartakiáda,“ až po přebory ve střelbě na hliněné holuby. Konec romantickým výletům a kulturním akcím učinila léta šedesátá, kdy mlýn a okolní prostor zabrala pro své potřeby armáda (cca v r. 1961), která je jeho držitelem i v současnosti.
obr.1278 obr.1279 (asi 1965)
Od Úhlavky se znovu vrátíme k „matičce Mži“ abychom ukončili naší výpravu proti proudu řeky mlýnem U všech svatých. Pohlednice (vlevo) není nijak datována, z kvality snímku a techniky tisku možno usuzovat tak na první léta století dvacátého.
Pravou fotografií zvěčnil cca v roce 1965 daná místa pan Václav Purkart, který kdysi s rodiči v objektu mlýna bydlel. Strojní zařízení bylo po válce ještě plně funkční a bylo schopno zásobovat celý objekt elektrickým proudem. Zároveň i občas posloužilo k příležitostnímu mletí. Přibližně v roce 1960 přešel celý areál do vlastnictví n.p. Benzina, kterýžto podnik si zde zřídil rekreační středisko. V současnosti nemovitost v soukromých rukou.
obr.1280 (1956)
obr.1281 (1956)
Oba snímky na této stránce byly pořízeny v roce 1956 a nesou shodný popis „Neumannův sloup.“ Jelikož v onom roce šestapadesátém se již jednalo o záležitost…jaksi…dvoudílnou, máme tudíž vlevo zachycen dřík sloupu, vpravo pak hlavici. Sloup bychom nalezli za Stříbrem, vlevo od silnice k Milíkovu, v místech, kde začíná uvedená komunikace klesat dolů k řece. Název „Neumannův sloup“ se, dle tradice, vztahuje k datu 25. února 1634 a „chebskému velemordu“, kdy se určité „výhrady“ k Valdštejnově osobě staly osudnými i několika lidem z jeho okolí. Mezi postiženými byl i setník Neumann. Eskorta, převážející pak ku Praze těla „postižených,“ byla poslem dostižena ve Stříbře a přikázáno pohřbít nebožtíky na místě. Valdštejn, Kinský a Trčka byli pohřbeni v minoritském klášteře, Neumann potupně zahrabán na Šibeničním vrchu. Důvody nedůstojného uložení Neumannových ostatků jsou vysvětlovány několika způsoby. Např. se mělo jednat o císařovu pomstu, za opakované neuctivé vyjadřování se o císařském majestátu a jeho nositeli, navíc měl být Neumann tajným protestantem a v neposlední řadě nebyl ani šlechtického původu. Jak poučné i pro dnešní doby. K samotné Neumannově osobě se nám nepodařilo zjistit bližší údaje. Snad jen to, že bývá často uváděn jako Jindřich Niemann s titulem Dr. Mýtus pohřebního místa nebohého Neumanna ovšem bourá názor odborníků, kteří tomuto sloupu připisují funkci tzv. brzdného kamene, zvaného v Čechách též čuba. Tito předchůdci dopravních značek bývali od dob Marie Terezie umisťováni u cest jako předzvěst prudkého klesání – čili pro vozku signál „Pozor, začni brzdit!“