Poděkování

Autorský kolektiv si toto cestou dovoluje poděkovat jednotlivcům i institucím, jejichž vstřícný přístup umožnil významně obohatit podkladový fond tohoto projektu. U vědomí toho, že seznam zmíněných přispívatelů a spolupracovníků by i přes svoji obsáhlost nebyl nikdy úplný, uveďme alespoň symbolicky zástupce obou skupin. Za soukromé osoby patří zvláštní poděkování p. Ing. Václavu Baxovi, z institucí pak jmenujme na prvním místě Městské muzeum ve Stříbře (v ostatních případech je zdrojový fond, dle vědomostí, uveden jmenovitě).
Na tomto místě rovněž považujeme za nutné vyzdvihnout ochotu a obětavost kolektivu pracovníků stříbrského muzea, s jakou vycházel vstříc našim přáním při vyhledávání potřebných dokumentů a bez jejichž pomoci by byl celý projekt značně ochuzen.

Z písemných materiálů je čerpáno z:

• J.Kamper – Z.Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu stříbrském. (1908)
  • V.Bystrický – K.Rubášová: Stříbro do roku 2000 aneb dějiny jednoho měs
  • ta. (2000)V.Baxa – M.Novotná – P.Prášil: Stříbrsko na starých pohlednicích. (2004)
  • J.Muk: Stříbro. Stavebně historický průzkum městského historického jádra. (1976)
  • P.Martínek: Církevní stavby a instituce ve Stříbře. (Diplomová práce 2007)
  • Historický věstník Stříbrska 1. (1995)
  • Historický věstník Stříbrska 2. (1997)
  • Sborník okresního muzea v Tachově. (1983/18 a další)
  • V.Bednár: Opevnění na Stříbrsku vybudované v letech 1936 – 1938. (2001)
  • J. Frančík a kol.: Plzeňská čára, edice PEVNOSTI sv. 28, FORTprint 2006
  • Katalog I. krajinské výstavy pohraničí ve Stříbře 1946. (1946)
  • Adress – Buch und Führer für den polit. Bezirk Mies. (1912)
  • Johanna und Karl Czech: Stadt Mies in alten Ansichten. (1995)
  • 800 Jahre Bergstadt Mies. (1931)
  • A.Herzig: Die Gemeinden des Landkreises Mies. (1975)
  • Zpravodaj města Stříbra (a jeho nástupci od r.1976)
  • Führer durch die Bilderaustellung Mies 1929
  • J. Lakosil, T. Svoboda, L. Čermák: Ukradené pevnosti, vydavatelství Mgr. Aleš Horák 2007
  • Lakosil Jan, Svoboda Tomáš, Čermák Ladislav: … VZPOMÍNKA NA MNICHOV 1938 - ČESKOSLOVENSKÉ OPEVNĚNÍ VE FOTOGRAFII vydavatelství Mgr.Aleš Horák 2008
  • Různá periodika, denní tisk, propagační materiály, úřední dokumenty a pod.
  • Filmové materiály do digitální formy převedl a tvůrcům webu ke zveřejnění zapůjčil pan Jan Koenigsmark a pan Václav Beneš - děkujeme.

Skvělým zdrojem informací jsou rovněž rozhovory s žijícími pamětníky, kdy strohé dokumenty dostávají podtext lidského rozměru.

Předložené album průřezu historickými fotografiemi města Stříbra vychází z možností a informací, známých autorům ku dni vzniku té – které kapitoly, počínaje však datem 26.1.2009. Protože považujeme naší práci. potažmo danou tematiku, za stále otevřenou, dovolujeme si obrátit se touto cestou na případné příznivce našeho snažení s prosbou:

Pokud doma, při probírání rodinných fotoarchivů narazíte na fotografii, která jakýmkoli způsobem a v alespoň rámcově čitelné podobě zachycuje některé zákoutí našeho města, ROZHODNĚ JI NEVYHAZUJTE. Možná by tak byl nenávratně zničen jedinečný historický záběr našeho města. Stříbrské muzeum takový dokument zajisté uvítá.

A pokud byste snad dokonce chtěli nějakým způsobem vyjádřit uznání našemu úsilí, budeme si považovat toho, uskutečníte-li první zastávku s takovými snímky nejdříve u nás, za což Vám předem děkujeme. Při dnešní úrovni počítačového zpracování není problém pořídit kvalitní kopie předložených snímků během několika minut.

S díky autorský kolektiv www.starestribro.cz