Městské muzeum ve Stříbře
Masarykovo nám. 20
349 01 Stříbro
Tel.: +420 374 622 214
V sobotu 5.10. a neděli 6.10. je muzeum a informační centrum z technických důvodů UZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.
obr.1352 (ok. 1800)
obr.1353 (1997)
Veduta neznámého autora bývá všeobecně datována: „okolo roku 1800.“ Vedle četných zajímavostí zde můžeme nalézt náznak polohy tzv Pražské brány (zboř. 1839), kterou identifikujeme podle stanové střechy, vyčnívající v levé části obrázku v prostoru mezi kostelní věží a věží na starém kamenném mostě (blíže k mostní věži). Žádné jiné vyobrazení brány zvané Pražská se z dob před jejím zbořením dosud nenalezlo. Zcela zřetelně je ale zachycena brána Chebská a brána mostní. Ze zmizelých staveb stojí za pozornost rovněž tzv. „Panský dům," neboli čp. 17. V původní podobě jej bylo naposledy možno spatřit v r. 1862. Jediné jeho vyobrazení je k nalezení pouze při podrobném prozkoumání právě této veduty, kde identifikujeme čp.17 při pravém okraji obrázku podle zdvojené sedlové střechy, orientované hřebeny kolmo do náměstí, nalevo od něj pak máme ruinu kostela sv. Máří. Ve stráni vlevo od města rozeznáme cosi jako zahradu - pravděpodobně vinici. Jinak je okolí vyobrazeno jako holé a lesuprosté.
Nevíme, zda vědomě či náhodou se panu Jiránkovi podařilo v červenci 1997 exponovat snímek téměř shodný se zde prezentovanou kresbou. Zřetelně přibylo zástavby, nepřehlédnutelná je i bujná vegetace. Ochránci přírody a zeleně vůbec by snad alespoň v případě našeho města mohli být spokojeni. Fotograf lovící konfrontační záběry k historickým snímkům už ovšem tak nadšen není.
obr.1355 (1910 - 1928)
Navzdory určitým náznakům rozrůstající se zeleně, ani pohlednice odeslaná ze Stříbra 6.8.1902 není reportáží ze světa lesních samot. Detailnějším průzkumem samotného snímku můžeme klást jeho vznik před 4.11.1901. Toho dne došlo totiž k zahájení terénních prací souvisejících s výstavbou Ústavu pro vzdělávání učitelů, tedy budoucího čp. 508, dnešní veřejností stále ještě nazývaného „Zet-té-eška.“ A jak vidno zmíněná pohlednice nezaznamenává v daném místě žádné známky stavebního ruchu.
Druhým obrázkem obracíme svoji pozornost ke komplexu stříbrského pivovaru. Vzhledem k zachycenému stavu některých budov můžeme pouze konstatovat, že přiložený záběr byl pořízen v rozmezí let 1910 - 1928.
obr.1357
I tato dvě lehce náladová zátiší možno podrobit zkoumání. V případě levého snímku lze uvažovat o druhé dekádě minulého století. Pro časové zařazení pravé fotografie je pak určující podoba čp. 269, přístavba jehož mansardy proběhla někdy v první polovině čtyřicátých let století dvacátého. Významnou vypovídací hodnotu pak má i souvislá fronta domů na Plzeňské ulici, k jejímuž zredukování došlo až v létech 1946 - 1947. Podařilo se nám tak výrazně zúžit dobu pořízení uvedeného snímku.
obr.1358 (před 1899)
Obrázek, který si skutečně zasluhuje velkého formátu. Máme totiž co do činění se skutečnou fotografickou „babičkou.“ Jediný záchytný bod pro přibližné datování tu poskytuje neexistence tzv. Velkých schodů a zároveň i absence čp. 106 (hudební škola). Z uvedeného lze vyvodit pouze závěr: „před rokem 1899.“ Ulici Na Příkopech zde máme vyvedenou v plné kráse té doby, rovněž tak i ulici Ruskou. Zajímavé jsou i horní partie dnešní ulice Plzeňské
Mohlo by Vás zajímat