Uličník

Alešova

Dnešní ulice Alešova začíná na náměstí Svobody a pokračuje přibližně západním směrem podél Těchlovického (mlékárenského) potoka a končí u tzv. mlékárenského rybníka pod ulicí Revoluční.

Rybniční kaple

Americká

Dnešní ulice Americká začíná jako pravostranná odbočka z ulice Plzeňská a pokračuje přibližně jihozápadním směrem až k areálu ČSAD - Autobusy Plzeň.
K 5. dubnu 2013 eviduje Ministerstvo vnitra ČR v této ulici 36 adres.

Lendenweg

Benešova

Podle Ministerstva vnitra ČR (Adresy v České republice) je k 18. červnu 2010 evidováno v této ulici 33 adres.

Bezručova

Dnešní Bezručova ulice má dvě navzájem oddělené části. Ta první část začíná v severozápadním rohu Masarykova náměstí u bývalého hotelu Evropa, vzápětí kolmo kříží ulici Mánesovu, pokračuje severním směrem až téměř k městským hradbám, zde se stáčí doprava, postupuje rovnoběžně s ulicí Mánesovou.

Boženy Němcové

Dnešní ulice Boženy Němcové nesla až do r.1945 různé varianty názvu Spitalgasse. Původ jména této komunikace se odvozuje od přítomnosti městské nemocnice / špitálu.

Husova

Pro další pokračování seriálu o změnách názvů stříbrských veřejných prostranství se spolu vydáme do Husovy ulice.

Kamenná cesta

Pro dnešní pokračování jsem vybral jednu ze stříbrských ulic, která dnes již neexistuje. Jedná se o bezejmennou uličku, která začíná na Plzeňské před domem čp. 269 („dům s lávkou“), pokračuje přibližně jižním směrem a ústí do ul. Ruská.

Komenského

Dnešní ulice Komenského je krátká, asi 150 m dlouhá komunikace, vedoucí podél východní strany areálu Střední odborné školy. Začíná na křižovatce ulic Alešova a Dvořákova, kříží ulici Smetanovu a Havlíčkovu a končí u chodníku vedoucím podél nynější SOŠ.

Lesní cesta

Dnešní ulice Lesní cesta je nenápadná, skoro utajená komunikace probíhající z větší části souběžně s železniční tratí.

Mánesova

Prakticky až do r.1945 nesla ulice Mánesova název Gartengasse (Zahradní ulice). Název byl při svém vzniku zřejmě inspirován velkým množstvím zahrad, které dodávaly této části města skoro předměstský charakter.

Mánesova

Myslivecká

Dnešní ulice Myslivecká má tři konce: dvěma ústi do ulice Revoluční, jedním do Třídy 5. května. Další zajímavostí této ulice je neobvyklý počet názvů, které tato nepříliš dlouhá komunikace vystřídala.

Na Příkopech

K 22. dubnu 2011 evidovalo Ministerstvo vnitra ČR v této ulici 9 adres.

Obr.1 Schmellerberg

Na Výsluní

Kde dnešní ulice Na Výsluní začíná, je poněkud zmatené. Podle některých plánů města je to u budovy bývalé Polikliniky jako odbočka z ul. Benešova.

Na Výsluní

Nádražní

Dnešní ulice Nádražní začíná jako odbočka z ulice Plzeňská a pokračuje přibližně jižním směrem. Proti prodejně stavebnin se ulice dělí na dvě větve.

Nerudova

Dnešní ulice Nerudova začíná jako levostranná odbočka z ulice Palackého, postupuje severním směrem, kříží ulice Gagarinovu, Brožíkovu, Dukelskou a pokračuje až na konec městské zástavby
K 20.květnu 2011 evidovalo Ministerstvo vnitra ČR v této ulici 39 adres.

obr. 1 - čp.819, dům byl dříve nazýván „Chalet“ (horská chata)

Partyzánská

Dnešní ulice Partyzánská začíná proti hotelu Branka jako levostranná odbočka ze staré Plzeňské a pokračuje přibližně východním směrem až na konec městské zástavby.
K 17.červnu 2011 eviduje Ministerstvo vnitra ČR v této ulici 6 adres.

Na předválečné fotografii je vlevo uprostřed pohled na část ulice Partyzánská

Pastýřská

Dnešní ulice Pastýřská začíná pod autobusovým nádražím jako levostranná odbočka z ulice Benešova. Každý stříbrský občan je hned v obraze: stačí říct "školka v Pastýřské".

Pivovarská

Dnešní ulice Pivovarská je krátká ulička začínající na Masarykově náměstí mezi domy čp. 17 a 437 a vedoucí k areálu bývalého stříbrského pivovaru.

Pivovarský dvůr

Plzeňská

Jedná se o asi nejdelší stříbrskou ulici a Ministerstvo vnitra ČR (Adresy v České republice) v ní eviduje k 30. červenci 2010 98 adres.

Revoluční

Dnešní ulice Revoluční začíná za kruhovým objezdem a pokračuje severozápadním směrem jako výpadovka na Mariánské Lázně, Cheb. Kterou z četných revolucí měli v roce 1945 autoři názvu na mysli, nevím.
K 20. dubnu 2012 eviduje Ministerstvo vnitra ČR v této ulici 24 adres.

Revoluční č.p. 772

Ruská

Dnešní ulice Ruská začíná jako odbočka z tzv. staré Plzeňské, pokračuje přibližně východním směrem a po průchodu Koubkovou branku ústí do ulice Na Příkopech.
K 28. lednu 2011 evidovalo Ministerstvo vnitra ČR v této ulici 9 adres.

Pochmühlweg

Smuteční vrch

Dnešní ulice Smuteční vrch začíná u budovy bývalé polikliniky a pokračuje dolů jižním směrem až k tzv. Husitské baště.
K 31. lednu 2014 eviduje Ministerstvo vnitra ČR v této ulici 12 adres.

Vila Achilles (č.p. 228)

Sokolská

Dnešní ulice Sokolská více méně kopíruje levý břeh řeky Mže a spojuje dva bývalé stříbrské mlýny. Začíná čp. 333 (Heinzmannův mlýn, dnes Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, a.s.) a končí čp. 246 (bývalý Červený mlýn).
K 24. srpnu 2012 eviduje Ministerstvo vnitra ČR v této ulici 28 adres.

Plovárna v roce 1933

Stříbrská náměstí

Stříbrský uličník, aneb stříbrská nej

Ještě jednou se vracím k pojmenování stříbrských veřejných prostranství, tentokrát formou stříbrských NEJ.

V Domkách

Dnešní ulice V Domkách začíná jako odbočka z tzv. staré Plzeňské a slepě končí u domu čp.321. K 4. únoru 2011 evidovalo Ministerstvo vnitra ČR v této ulici 8 adres.

Křižovatka ulic Plzeňská, Ruská a V domkách (jaro 1991)

Značení veřejných prostransví

(pozn. Psáno v červenci 2013 - od té doby Městský úřad chybějící tabule doplnil)

obr.

Žižkova

Dnešní ulice Žižkova nesla až do r.1945 různé varianty názvu Wassergasse / Vodní ulice.
I když původ jména této ulice se často odvozuje od přítomnosti veřejné kašny před domem čp.67, podle dobových fotografií se zdá, že kašna, sloužící k zásobování obyvatel této městské části pitnou vodou, stála spíše v ulicí Kostelní. Později, po zavedení vodovodu, fungovala kašna jako proti požární nádrž.