Městské muzeum ve Stříbře
Masarykovo nám. 20
349 01 Stříbro
Tel.: +420 374 622 214
Zdroje: http://www.kohoutikriz.org/data/w_deiss.php
Narodil se 19. července 1890 ve Stříbře. Po absolvování stříbrského gymnázia začal studoval ve Vídni klasickou filologii a germanistiku a po získání doktorátu filosofie působil jako profesor na gymnáziu v Aši a pak v rakouském Salcburku, kde v letech 1920-1936 učil na státní průmyslové škole a kde žil i po druhé světové válce už jako uznávaný romanopisec, dramatik i lyrik. Do literatury vstoupil sbírkou veršů Erde, wir lassen dich nicht! (1932), z níž zřejmě pocházejí i dvě básně, jimiž se podílel na Leppově sudetoněmecké antologii Volk und Leben (1935). Následovalo drama Geschwister (1936) a romány Das ewige Antlitz (1936), Der Menschenhai (1939), jakož i próza Alpennovelle (1939). Ještě před válkou se stal nositelem Divadelní ceny Sudetenbühne (1936). Po válce následovalo v řadě jeho děl drama Der 3. Weg (1951), román Das Zaubermal (1952), novela Die sechs denkwürdigen Nächte des Sixtus Agostini (1961), básnická sbírka Zeichen im Abend (1961) a kniha aforismů Zwiesprach mit der Stille (1962). Roku 1956 získal čestné uznání v soutěži o cenu Georga Trakla a tři roky nato podpůrnou cenu v rámci každoročně udělované kulturní ceny Sudetoněmeckého krajanského sdružení. V následujícím roce získal Čestný pohár spolkové země Solnohradsko a 1970 Prsten města Salcburku a Záslužný kříž pro vědu a umění. V Salcburku 28. února 1986 i zemřel. O nezapomenutelných rodných místech napsal v jednom svém vyznání:
"Tisíc let jedné země před zánikem zvané Sudetenland, tisíc let krve a potu, služby a oběti, a právě když v srdcích plných zoufalství dopustil Všemohoucí alespoň podle lidských měřítek jakoby konec toho všeho, právě tenkráte on, Tvůrce všech věcí, naopak započal dílo svých nejhlubších, svých nejtrvalejších úmyslů a záměrů. Právě tenkrát se z původem tak různých národních společenství začaly totiž rýsovat obrysy širší evropské vlasti, nového, duchovně i hospodářsky jednotného Západu, vědomého si svých tradic i svých závazků. Každému, komu leží na srdci blaho jeho skutečné otčiny, budoucnost kontinentu a celého lidstva, bude jen radostí propůjčit takovému plánu své síly. Je třeba však být si přitom i nadále vědom toho, že jako rostliny nejsou živy jen ze světla a vzduchu, nýbrž převážnou měrou z vlastních svých kořenů, tak i každý jednotlivý národ může představovat opravdu hodnotného člena tohoto velkého kolektivu ducha jen tehdy, zachová-li vazbu k hlubinným podložím, z nichž mu dal Bůh vzejít, jen nevzdá-li se jich a nepřestane se i nadále sytit z plodové vody svého matečného lůna, totiž nevrátí-li se ,k matkám', totiž domovinám rodu."
Rodný dům dnes
Sudetenland, 1965, č. 2, s. 99-100
Am UferIn meinen Schoß gebettetFühl ich meines Weibes Haupt. Es hat der Schlaf Sich zwischen mich und sie, ein taubes Nebelmeer, Geschoben, ohne Grund und Küste. Wo halt ich sie? Wo fass ich ihre Hand? Sie aber ruht mir blut- und herzensnah, Und durch die Schlummeröde rauscht ein Strom von Leben Mir seine hohe, warme Dünung zu. Viel Liebe seh ich, hochgeschützt und rank, Flatternden Haupts durch Leben wallen. Und eine liegt dir einmal dann im Schoß, Die Wimper schlummerstumm herabgeschlagen, Ein Nebelmeer ohn Flut und Grund und Küste. Wo hältst du sie? Wo fasst du ihre Hand? Sie aber ruht die blut- und herzensnah, Und durch die Schlummeröde rauscht ein Strom von Leben Dir seine hohe, warme Dünung zu.
|
Na břehuNa mém klíně spočíváspící hlava mé ženy. Rozhostilo se jakoby němé mlžné moře mezi ní a mnou, beze dna, bez břehů i bez konce. Kde zastihnu ji? Kde za ruku ji chopím? Tu cítím, že tak v spánku blíže je mé krvi, blíž srdci šumí vstříc mi teplý, živý proud z dřímoty její v strmém vlnobití. Viděl jsem lásku už i zprudka vykasanou, s hlavou co věchet planout o život. A najednou ti potom dříme vlaze v klíně, na řasách víček mlčení jí sedá, moře mlhy bez vln, bez dna i beze břehů. Kde zastihneš ji? Kde za ruku ji chopíš? Tu cítíš, že tak v spánku blíže je tvé krvi, blíž srdci šumí vstříc ti teplý, živý proud z dřímoty její v strmém vlnobití. |
Volk und Leben (1935), s. 139
Mohlo by Vás zajímat