Zdroje: Bakalářská práce NĚMECKÁ ARCHEOLOGIE V ZÁPADNÍCH ČECHÁCH DO ROKU 1945 (Michaela Heklová)
Městské muzeum ve Stříbře
Stříbrský hřbitov
Otto Eichhorn se narodil ve Stříbře v domě čp. 141 (dnes Husova) jako syn policejního strážmistra Simona Eichhorna a jeho ženy Johanny, roz. Gruberové. Po absolvování zdejšího gymnázia vystudoval na pražské univerzitě germanistiku (jeho r. 1928 vydaná disertace byla věnována sudetoněmeckým nářečím) a na vídeňské se zabýval pravěkem. Ve svých článcích, které publikoval zejména v časopise Sudeta, se věnoval takřka výhradně pravěkým mohylovým pohřebištím ve stříbském regionu. Ve 30. letech prováděl četné archeologické výzkumy v okolí Stříbra, jejichž výsledky shrnul v roce 1937 v publikaci „Ausgrabungen des Museums der Stadt Mies von 1933 bis 1936 (Vykopávky muzea města Stříbra z let 1933 – 1936). Ve Stříbře též působil jako středoškolský učitel a ředitel místního muzea. Později se také zabýval mykologií.
Publikace „Ausgrabungen des Museums der Stadt Mies von 1933 bis 1936

Náhrobní deska na hrobu rodičů.
Hrob se nachází při jižní (dolní) zdi hřbitova
Výňatek z bakalářské práce M. Heklové (viz zdroj), týkající se práce Dr. Eichhorna:
Naproti bezpochyby výjimečné a nadmíru oceňované osobnosti Antona Gnirse stojí zdánlivě méně výrazná osobnost učitele Otty Eichhorna, který v době 30. let působil na Stříbrsku. Ve srovnání s Gnirsem se však zaměřoval na systematický výzkum stříbrského regionu a výhradně na jeho pravěké památky, především na mohylová pohřebiště. Eichhorn byl i pravděpodobně v oboru pravěké archeologie vysokoškolsky vzdělán, neboť v úvodu své publikace Ausgrabungen des Museums der Stadt Mies von 1933 bis 1936 zmiňuje, že si je vědom potřeby archeologického vzdělání nutného k provádění archeologických výzkumů a tudíž se rozhodl dohonit své vzdělání studiem prehistorie na univerzitě ve Vídni (Eichhorn 1937a). Není však zcela jasné, kdy studium dokončil, nicméně již Gücklhorn se o něm v roce 1936 zmiňuje jako o Dr. Eichhornovi (Gücklhorn 1936, 62) a i sám Eichhorn se píše s doktorským titulem ve výše zmíněné publikaci z roku 1937 shrnující jeho výzkumy. Na tomto místě se však jeví přínosnější prozkoumat jeho četné příspěvky v tehdejších odborných a vlastivědných periodikách, zejména v Sudetě a v Unsere Heimat, ve kterých průběžně o svých výzkumech informuje.
Průzkumnou činnost a následné výzkumy prováděl Eichhorn v okolí Stříbra vždy v letních měsících let 1933 až 1936, pod organizačním vedením Wilhelma Weschty a Georga Schmidta zastupujících muzeum ve Stříbře. Tak například v létě roku 1933 Eichhorn provedl větší počet průzkumů v okolí Stříbra a na základě nabídky od Leonharda Franze i výzkum mohyly z pohřebiště u Malovic, jejíž dokumentaci včetně nálezů, jím datovaných do doby bronzových mohylových kultur, odevzdal do muzea (Eichhorn 1934a, 26- 28). V létě následujícího roku ve svém bádání pokračuje a provádí např. výzkum mohylníku u Čertova kamene či u obce Únehle, kde kromě nálezů z doby bronzové zjišťuje i jeden halštatský hrob. Současně je přítomen i při ohledání sídlištní odpadní jámy nalezené nedaleko od pohřebiště, což ho přivede k teorii o pravděpodobné vazbě sídliště k pohřebišti (Eichhorn 1935, 33-47). V jiném příspěvku Eichhorn podává výčet nově objevených a z části jím prozkoumaných pohřebišť za roky 1933 a 1934, který dosahuje čísla devět se 131 mohylovými hroby. Eichhorn na základě své dosavadní terénní činnosti nachází doklady o tom, že mohylová pohřebiště na Stříbrsku nespadají pouze do doby bronzové, jak se dosud předpokládalo, ale že jsou zde dle nálezů přítomny i stopy po osídlení z doby halštatské a laténské (Eichhorn 1934b,111-113).
Dr. Eichhornovi se tak během čtyř let výzkumné a průzkumné činnosti na Stříbrsku podařilo určit na 15 velkých pravěkých pohřebišť s více jak 240 mohylovými hroby včetně některých sídlišť, dosud vědecky neprobádaných. Z toho na sedmi pohřebištích provedl výzkum odkryvem a zjistil pozůstatky kultur od střední doby bronzové do období přelomu letopočtu. Výzkumy byly provázeny bohatou kresebnou i fotografickou dokumentací (Eichhorn 1937a).
Největší přínos Eichhorna v rámci meziválečného německého bádání je tedy především v zaplnění bílých míst na mapě pravěkého Stříbrska, především ji obohatil o nové lokality a o poznání osídlení z doby halštatské a laténské na tomto území. Navíc výsledky svého bádání na rozdíl od mnoha jiných bohatě publikoval v dobových periodikách a kromě toho se velkou měrou podílel i na vzdělávání široké veřejnosti. Například na malovickém pohřebišti v roce 1936 odkryl mohylu takovým způsobem, aby byly vidět její jednotlivé části a následně popsal možný průběh pravěkého pohřbu, aby si i zájemci z řad laiků vytvořili představu o tehdejším pohřbívání (Eichhorn 1937b, 18-20).
Datum vložení:
6. 2. 2018 10:47
Datum poslední aktualizace:
19. 7. 2018 10:31
Autor:
Šimon Červený